Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! [ Kayıt Yap | Giriş Yaprss  |  tw


 

Aromaterapi Masajı

Posted 17 Ekim 2014 Tarafından in Avcılar masaj salonu, Blog, istanbul masaj salonu, Kadıköy masaj salonu, Şişli masaj salonu | No comments yet

Aromaterapi Masajı

Bireyin fiziksel ve zihinsel rahatsızlıkları dünyaya dengesizlik olarak yansır. Beden enerjisinin doğal çevreyle dengelenmesi Çin tıbbında önemlidir. Hastalık, hava, mevsim ya da doğal kanunun kişisel olarak bozulmasına bağlı değişikliklerle nitelendirilirdi.

Bireyin sağlık ve esenliği sosyal ve çevresel ortamla doğrudan ilişkilidir. Bu, yemek ve suyumuzun niteliği, soluduğumuz hava, hava koşulları, dinlenme, uyku, çalışma, egzersiz ve her çeşit ilişki gibi etkenleri de içerir.

Doğal ve insani kaynakları genellikle kısa vadeli çıkar arayışında kontrol etme, değiştirme ve kullanmaya yönelik halihazırdaki teşebbüsümüzde doğa kanunlarını çiğneyerek zihni ve fiziki hastalık artışına yol açıyoruz. Bugünkü hastalıklarımızın çoğu iş ve aile yaşamındaki baskılardan kaynaklanan stres; yemek, hava ve suda artan zehirlilikten kaynaklanıyor.

Birey olarak bilinen ani seçimlerimiz vardır, sağlığımızı göz önüne alarak ne kadar sigara ya da içki içebileceğimizi veyahut ne kadar egzersiz yapacağımızı seçebiliriz. Fakat nihayetinde doğal güçlerle daha uyumlu, sağlık ve esenliğimizi daha ciddiye alan bir topluma sahip olmak istiyorsak daha geniş olan politik ve ekonomik yapılara bakmamız gerekir.

Çin tıbbının sahip olduğu prensiplere bakacak olursak evrendeki diğer her şey gibi bedenlerimizde iki zıt güç olan Yin ve Yang’a göre sınıflandırılabilir. Bu güçler her zaman karşılıklı etkileşim içerisindedirler. Yin gücü daha tözeldir, bedenin alt bölgelerinin dış ön tarafıyla ilişkilidir. Nemlendirir ve soğutur. Gece ve karanlıkla ilişkilidir. Dinlenme ve uykuyu teşvik eder. Yin daha ağır ve maddeseldir. Yoğunlaştırır ve daraltır. Yin toprak, ay, güz, kış, azalma ve içsellikle ilişkilidir.

Yin gücü yetersiz olan birisi öğleden sonra hafif hararet, gece de hafif terleme ve boğaz kuruluğu, uykusuzluk, endişe ve huzursuzluk çeker. Dil kızarık, soyulmuş ve çatlak olur. Bu Yin’in soğutucu, nemlendirici ve topraklayıcı yönlerinin belirsizliğinden kaynaklanır.

Aromaterapi Yin ve Yang teorisi ile mükemmel bir şekilde birlikte kullanılabilir. Sardunya ve gül esans yağları kullanımı Yin’in görevini yapmasını destekler. Bu yağlar sıklıkla menopozdaki kadınlarda kullanılır, çünkü bu noktada kadının Yin enerjisi bitmiştir.

Yang, vücudun arka, dış ve üst kısımlarıyla ilişkilidir. Bu enerji verici, hareketli ve daha az sağlamdır. Sıcak ve kurudur ve gün, güneş, bahar, yaz ile ilişkilidir ve bunlar onu arttırır ve genişletir. Eğer vücuttaki Yang yetersizse, hasta üşüyebilir, soluklaşabilir, depresif olabilir ve bitkin düşebilir.

Vücuttaki Yang’ı arttıran zencefil, biberiye, kekik, tarçın esans yağları, sıcak ve nemlendiricidir. Bunlar yılın soğuk Yin kısmına, kışa karşı özellikle kullandığımız bitkiler ve baharatlardır.

Eğer Yang aşırıysa, çok fazla sıcaklık ve aktivite olacaktır ve ateş, yakıcı ağrılar, iltihap, kuruluk ve hızlı nabız görülecektir. Yang’in fazlalığı ile Yin’in azlığı arasındaki temel fark, biri “dolu” hiperaktif iken diğeri ise “boş” bitmiş durumdadır.

Yang’ın fazlalığına karşın kullanılacak esans yağları lavanta, limon, papatya ve melisa gibi serinletici, nemlendirici esans yağlarıdır. Yediğimiz şeyler ise salata ya da meyve gibi çiğ, serinletici yiyecekler olmalıdırlar.

Yin ve Yang birbirine bağlıdır ve uygulayıcının amacı her zaman daha büyük bir dengeye ulaşmak olmalıdır. Ancak burada bir durgunluk söz konusu değildir. Evren bu iki güç arasında sürekli değişmektedir. Gece gündüzü takip eder, bahar ve yazı, sonbahar ve kış takip eder. Sonbahar ve kış dinlenme zamanı olarak görülür, bu mevsimlerde daha çok uyumalı ve enerjimizi toplamalıyız. Bahar ve yaz ise aktivite ve çalışma hızının arttırılması gereken zamanlardır.

Hareketli modern dünyamızda, bu gelenekleri uygulamayız. Elektrik ışığı gece ve gündüz farkı olmadan sürekli ve sıkı bir şekilde, mevsimleri umursamadan çalışmamızı sağlar. Günler kısa ve soğuk olduğu için kışları daha az çalışmayı çünkü vücudun daha çok dinlenmeye ihtiyacı olduğunu talep ederseniz sadece birkaç patron bundan etkilenecektir.

Bir yorum yazın

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.