Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! [ Kayıt Yap | Giriş Yaprss  |  tw


 

Derin Doku Masajı İçin Kurallar

Posted 17 Eylül 2014 Tarafından in Ataköy masaj salonu, Avcılar masaj salonu, Blog, istanbul masaj salonu, Kadıköy masaj salonu | No comments yet

Derin Doku Masajı İçin Kurallar

Kişi ile iletişim halinde olun. Hangi alanların kapsama alanı içine alınacağını ve kişinin nasıl bir başlangıç yapılmasını isteyeceğini araştırın. Herhangi bir yerde ağrı, sıkılık, hissizlik veya karıncalanma var mı? Hissettikleri ağrı seviyesini numaralandırmalarını isteyin – 1’den 10’a kadar, on en ağrılı veya durulması gereken seviye olsun. Onlara kontrollü bir uygulamada olduklarını ve onların tepkilerinin uygulamayı belirleyeceğini söylediğinizden emin olun. Size daha çok veya daha az basınç uygulamanızı veya herhangi bir zamanda durmanızı söyleyebilirler.

Kişinin olayın tamamen bilincinde olduğundan emin olun. Ne yaptığınız ve onların ne hissettikleri hakkında sorular sorarak bilinçliliklerini parmaklarınızın altında tutun. Basınç ve ağrıdaki değişikliği hissedebiliyorlar mı? Tüm süre boyunca solunumları ile alakadar olun. Pek çok kişi nasıl derin solunum yapacağını bilmez ve pek çoğu da göğüs kafesi v gövdedeki sınırlamalar yüzünden derin solunum yapamaz.

Derin nefes alma konusunda onları yönlendirin. Nefeslerinin daha çok farkında olmalarına yardımcı olmak için nefes alma egzersizleri yaptırın. Kaburgaların oynayıp oynamadığına, havanın nasıl bir his verdiğine, nefes alırken vücudun ne hissettiğine dikkat etmelerini isteyin. Ne zaman nefeslerini tutuyorlar. Devamlı kişiyle birlikte olun. Ne hissediyorsunuz? Neyi düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi durdurup kelimeleri ve beden tepkilerini dinleyebiliyor musunuz? Doku nasıl bir his veriyor? Dokunun hangi katmanı üzerinde çalışıyorsunuz? Değişimi hissedebiliyor musunuz? Hastanın nefesini hissedebiliyor musunuz? Deriyi, kılı ve deri sıcaklığını hissedebiliyor musunuz?

Meditasyon yapmak düşüncelerinizi durdurmada size yardımcı olabilecek bir yoldur. Çoğu şey odaklanmayla ilgili olabilir; hareket, dans, bahçe düzenleme, yürüyüş, koşu gibi düşüncelerinizi durduran ve sizi tamamen o faaliyete yoğunlaştıran her aktivite meditasyon olarak görülebilir. Sizin için uygun olan egzersizi bulmak önemlidir. Kişiye dinlenmesine ve bedeninde meydana gelenleri fark etmesine yetecek kadar mola verin. Kenarları karşılaştırmalarını ya da nasıl hissettiklerine dikkat etmelerini isteyin. Masayla daha yakın ya da eksik bağlantı mı hissediyorlar? Öncekinden daha hafif ya da daha ağır mı hissediyorlar? Hangi duygular ortaya çıktı?

Rahatlama Birçok Yolla Meydana Gelebilir: Titreme, hareket etme, esneme, iç çekme, ağlama, bağırma ve çığlık atma. Bunlardan herhangi birinin meydana gelmesine hazırlıklı olun. Sizin yönünüzden en iyi tepki meydana geldiğinde orda olmanızdır. Eğer nitelikli bir danışman değilseniz bir şey söylemeyin. Bir elinizi karınlarının üzerine bir elinizi de bileklerine koyarak ona ulaşmalarını sağlayın. Bu durumda çok kırılgandırlar. Söyleyeceğiniz her şey gerçekliklerinin bir parçası olur.

Her öneriye çok açıktır ve kırılgandırlar. Alıcının topraklanmış ve odaklanmış olduğundan emin olun. Kolun ön ve arka kesimindeki açıcı kaslar üzerinde çalışmak genellikle pozitif duygu yaratır. Karın kasları üzerinde çalışmak enerjiyi tekrar ayaklarına ve toprağa çekmede yardımcı olur. Hastaların el ve ayak parmaklarının çekilmesi bazılarının hissettiği hastalık hissinin rahatlamasına yardımcı olur.

Vücut üzerinde çalışma ve masaj iki kişilik bir danstır. Kendinizi işinize ayarlamayı, alıcının ihtiyaçlarını ve alıcının neyi idare edebileceğini öğrenmek etkili bir oturumun gerçekleşmesini sağlar. Düşüncelerinizi durdurmayı ve alıcının sözlerini ve bedenini dinlemeyi öğrenin. Dokunuşunuzun nasıl bir his yarattığı ve bedenlerinde ne olup bittiği konusunda görüş isteyin. Bir oturum esnasında her şey dakikadan dakikaya değiştiği için sık sık nelerin meydana geldiğini sorun.

Derin Doku Çolışması Uygulamasının fino Hatları

Sağaltımcınızla sürekli iletişim içerisinde olun. Sağaltımcınıza ne üzerinde çalışılmasını istediğinizi, ne zaman ağrı çektiğinizi, ağrının boyutunu, nereye yayıldığını, ne zaman daha fazla basınç uygulanacağını ve en önemlisi ne zaman durulacağını söylemeniz tedavi için önemlidir.

Ağrıyı ifade etmede istekli olun. Ağrıyı sesli olarak ifade edin; bağırmak, inlemek, ağlamak ya da küfretmek kabul edilebilir acı ağrı bırakma yollarıdır. Gerekli gördüğünüz her şekilde kendinizi ifade edebilirsiniz.

Masanın üzerinde olmak nasıl bir duygu buna odaklanın. Her nefeste ne hissettiğinizin farkında olun. Hangi kaslar hareket ediyor, hangileri büzülüp gevşiyor? Hava soğuk ya da ılık mı? Yoksa tam kararında mı? Bedeninizin diğer parçaları hareket ediyor mu; yoksa etmiyor mu? Masanın üzerinde yatarken bedeniniz ne hissediyor? Bedeniniz nasıl hissediyor? Bütün bölgelerde bağlantı hissedebiliyor musunuz? Bazı bölgeler masaya değmiyor mu?

Nefesinize dikkat edin. Nefesiniz ağrıya ya da ortaya çıkacak diğer hislere dayanmada size destek olabilir. Ağrı ile doğru nefes alırsak, bedenin ağrılı bölgesi havayla dolar ve nefes soluduğunuzda o bölgeyle ilişkili ağrı, ya da duygu salıverilir. Nefes alırken bedeninizde neler meydana geldiğini hissedebiliyor musunuz? Hangi kaslar gevşiyor? Havanın göğsünüze ve geçitlere gittiğini hissedebiliyor musunuz? içinize çektiğiniz havanın kafatası kemikleri ya da ayak eklemleri gibi vücudunuzun diğer bölgelerine gittiğini hissedebiliyor musunuz? Verilen nefesin acıyı alıp götürdüğünü ya da azalttığını duyumsayabiliyor musunuz?

Hissettikleriniz hakkında bilgilendirmek için sağaltıcınızla sürekli iletişim içerisinde olun.

Sağaltıcı bölgelerde yoğun çalıştıktan sonra durmalı ve meydana gelen değişiklikleri hissetmenizi sağlamalıdır. Bölge nasıl hissediyor? Masada farklı olarak yatıyor mu? Karıncalanıyor mu? Daha canlı mı hissediyor veya ağrı ya da zonklama yapıyor mu? Diğer taraftan farklı mı?

Basıncın hangi yönde olduğunu ve ne kadar basınç uygulandığını anlatabilir misiniz? Sağaltıcı hissettiğiniz ağrıya bir numara vermenizi isteyebilir (10 hissettiğiniz en yüksek ağrı olmak üzere 1 ile 10 arasında olabilir). Ağrı seviyenize derhal bir numara verebilir misiniz? Bir numara vermeniz istendiğinde tereddüt ediyor musunuz? Yoksa hemen karar verebiliyor musunuz? Eğer tereddüt etmeksizin cevap verebiliyorsanız vücudunuz ve acınızla berabersiniz demektir. Muayenehaneden çıktığınızda dengeli ve toparlanmış olduğunuzdan emin olun. Bulantılı, zayıf hissediyorsanız ya da başınız dönüyorsa bir an önce sağaltımcınıza bildirin.

Muayenehaneyi terk ederken yürüyüşünüzde bir değişiklik olup olmadığını fark etmeye çalışın. Şimdi nefes alırken nasıl hissediyorsunuz? insanlar size nasıl görünüyor? Dünya şimdi farklı mı görünüyor? Oturumdan sonra kendinize dikkat edin. Dokuları temizlemek ve sıvı miktarını arttırmak için içebildiğiniz kadar çok su için. Epson tuzu, karbonat ve deniz tuzuyla zehir atma banyosu yapın (her biri için bir bardak). Kendinizi dinlenmeye ve bedeninizi hissetmeye bırakın.

Bütün hislerinizi ertesi gün ya da bir sonraki oturumda sağaltımcınıza bildirin. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız sağaltımcınızı arayın.

Bir yorum yazın

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.