Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! [ Kayıt Yap | Giriş Yaprss  |  tw


 

DOĞU MASAJI TEKNİKLERİ

Posted 18 Eylül 2014 Tarafından in Ataköy masaj salonu, Avcılar masaj salonu, Blog, Etiler masaj salonu, istanbul masaj salonu, Kadıköy masaj salonu, Şişli masaj salonu, Ümraniye masaj salonu | No comments yet

DOĞU MASAJI TEKNİKLERİ

Sağlığa ilişkin geleneksel doğu görüşü Batı’daki modern tıptan çok farklıdır. Doğu felsefesinde hastalık yaşama bütüncül (holistik) bir yaklaşım bağlamına yerleştirilir. Yani evrensel enerjiden yaşamın en alt çeşitlerine kadar enerji temelli bir sisteme dayanır. Doğu ideolojisinin büyük bölümü insan bedeninin bütün parçalarının yaşamsal enerjiyle birbirine bağlandığı ve kaynaştığı, yine bütün yaşam türlerinin benzer şekilde enerji değişiminde bağımsız olduğu enerjik bir sistemdir.

Bu kavramlar Çin’deki akupunktur ve Japonya’daki Shiatsu ya da basınç masajı gibi geleneksel tedavi yöntemlerinin gelişmesine neden olmuşlardır.

Hepimiz İstanbul masaj salonu ile  ilgi ilk yazılı metinlerin Çin’de bulunduğunu ve masaj tedavisinin bu ülkede çok derin kökleri olduğunu biliyoruz. Daha az bilinen ise Tibet, Moğolistan ve Tayland’da da etkili ve popüler masaj tekniklerinin olduğudur. Japon tedavisi olan Shiatsu evrensel kabul görmüştür ve Batı’da çok popülerdir. Basınç masajı ve akupunktur tedavileri de öyledir.

Doğu kökenli tedavileri bilmek isteyen birinin doğu felsefesi hakkında biraz bilgi sahibi olması gerekir. Bu tedavilerin birçoğu “yin ve yang”, “beş element” ya da “Chi’nin”ortak prensiplerine dayanırlar. Tıp, sağaltım ya da Feng-Shui; hangisi olursa olsun her şey bu temel prensiplere dayanır. Bu nedenle bu prensiplerin bilinmesi çok yararlı olacaktır.

Vin ve Vong

Ahenk ve denge düşüncesi Yin ve Yang’ın temelidir. Yin ve Yang’ın zıt fakat tamamlayıcı güçlerinin her insanı yönettiği inancı bütün Çin düşüncesinin özüdür. Çünkü bunun biz dahil etraftaki her şeyi etkilediğine inanılır.

Yin koyu, edilgen, feminen, soğuk ve negatif; yang ise açık, etkin, erkek, ılık ve pozitiftir. Modern sağaltımcılar
temelde her şeyin çift taraflı olduğunu söylerler: mutlu ve mutsuz,-yorgun ve enerjik, soğuk ve sıcak vb.

Yin ve yang bütünü oluşturan zıt kutuplardır. Birlikte olmadan asla varolmazlar. Yine hiçbir şey tamamen biri, ya da diğerinden ibaret değildir. Her şeyde ve herkeste ikisinden de değişik derecelerde mevcuttur. Thai Chi sembolü birbirlerinin içine nasıl girdiklerini gösterir. Daima yang’ın içinde yin ve yin’in içinde de yang mevcuttur. Beden içerisinde aynı şey egzersizden sonra (yang) beden dinlenmek istediğinde (yin), ateş düştükten sonra (yang) titrediğinizde (yin) olur ve kafanın (yang) içerisinde akıl yin’dir.

Beden, akıl ve duygular yin ve yang’ın etkilerine maruz kalırlar. İki zıt güç dengede olduğunda kendimizi iyi hissederiz. Fakat biri diğerine üstün olduğunda sıhhat bozukluğuna yol açabilecek bir dengesizlik ortaya çıkar.

Yin ve yang ayrıca geleneksel Çin tıbbının sekiz prensibinin bir parçasıdırlar. Diğer altısı ise; soğuk ve sıcak, iç ve dış, yetersizlik ve fazlalıktır. Bu prensipler sağaltımcının teşhisinde daha fazla ayrıntı eklemek için yin ve yang’ı daha fazla kullanmasını sağlarlar.

Bir yorum yazın

Yorum yazabilmek için Giriş yapmalısınız.